Devran

Devran 1
Devran means something like a “period of a specific time” in Turkish.

This is another try using different materials. This time copper, brass and wood.

Devran 2

Actually this is not a total automaton. More like a kinetic art. There is not any mechanism making the carousel turn. It can turned by hand though.

Devran 3

I needed to make a lot of welding. I soldered copper and brass with soldering wire. I do not have a weldering machine. Soldering machine did not work. Thanks to my friend Tahir who suggested me to use copper and brasss and showed how to solder using a small kitchen gas tank. There are some pictures of making of this piece below. Unfortunately no pic of the welding. Maybe I will show in another post.

 

handsBase part was going to be the concrete hands I made. I first planned on using iron wires to make the carousel part. But after switching to copper and brass, the hands did not look good. So, I took some of Zeynep’s old wooden toy parts and designed the base.

 

 

Making of Devran:

(click thumbnails to view larger pics)


No needed to shoot a video for this one.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devran

Devran 1
Başka bir malzeme denemesi. Burada bakır, pirinç ve ahşap kullandım.

Devran 2

Bu aslında tam olarak bir otomaton değil. Dönme dolabı döndüren bir kol ve mekanizması yok. Dönme dolap kısmı elle çevrilebiliyor.

Devran 3

Devran’ı yaparken bol bol kaynak yapmam gerekti. Bakır ve pirinci lehim kullanarak elle kaynakladım. Kaynak makinam yok. Lehim makinası da işe yaramadı. Arkadaşım Tahir sağolsun bu malzemeleri sağlayan ve “piknik tüpüyle” kaynağı gösteren o. Evet bildiğiniz piknik tüpüyle araya lehim koyarak bakır ve pirinci birbirine kaynaklayarak yaptım. Aşağıda yapım aşamalarından bazı fotolar var. Maalesef kaynak sırasında hiç foto yok. Yine başka bir projede o kısmı da fotoğraflayacağım.

 

handsDönme dolabın alt kısmında çimentodan döktüğüm eller yer alacaktı. Projenin ilk şekline göre demir teller kullanacaktım. Daha sonra bakır ve pirince geçince eller uyumlu olmadı. O yüzden alt kısmına Zeynep’in eski oyuncaklarından ahşaptan bir tasarım yaptım.

 

 

Yapım fotoları

(tıklayınca büyükleri açılacak.)


Yine videoya gerek duymadım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *