Beton ve Kuş

beton 1Geçtiğimiz aylar benim için fırsat buldukça otomata için değişik malzemeler denemekle geçti. Kiftaro‘da bütün parçaları elle ahşaptan yapmak hem çok yorucuydu hem de çok zaman aldı. Ayrıca dişli çark gibi hassas parçaları ahşaptan el aletleri ile yapmak pek de mümkün olmadığı için metal ve bazı bölümlerde beton kullanabilmek için birtakım denemeler yaptım. “Beton ve Kuş” bunlardan biri. Nisan ayında yapmıştım.

beton 2

Kaide kısmı betondan. Siyah çimento ve mermer tozunu suyla karıştırarak kalıba dök ve 24 saat donmasını bekle. Betonla çalışma ileilgili belki sonra detaylı bir yazı yazarım. Bu tarz kaideli otomaton çalışmalarında işe yarayacak bir yöntem. Kalıp kısmı biraz zahmetli oluyor. Plastik bir oyuncak top kutusu kullandım. Telleri içinde dondurdum..

 

Kuşun gövde kısmına önce telle şekil verdim. Sonra üzerini maske bandıyla kapladım. En üste de beyaz akrilik boya, beyaz tutkal ve alçı karışımından hazırladığım boyayı sürdüm.

beton 4

Kanatları telle şekillendirdikten sonra üzerilerine dikkatlice bir kat gazlı bez sardım. Hazırladığım akrilik/tutkal/alçı karışımı ile boyayıp kuruttum.

Kuş kuruduktan sonra kahverengi ile hafif bir eskitme yaptım.

 

Mekanizma: Kol döndürüldüğünde kuşun kanatları hareket ediyor. Yine gayet basit ve çok denenen bir mekanizma. Kanatların yukarı aşağı hareket miktarı ile krank yüksekliğini ayarlamak gerekiyor.

 

Yapım aşamaları:

(tıklayınca büyükleri açılacak)

Bunun için video çekmedim. Zaten fotoğraflardan nasıl çalıştığı anlaşılıyor 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *