Kuklalar Canlı

There is something kind of freaky about it being alive but not. And it’s a line between our imaginations and what we believe in and what’s alive and what’s not. And it’s basic and simple. It’s been going on for thousands of years.

Hayatta olmak ama olmamak garip birşey. Hayal gücümüz ve neye inandığımız ile neyin yaşıyor, neyin yaşamıyor olması arasındaki ince bir çizgi. Ve kolay ve basit. Binlerce yıldır var.
-Basil Twist

Bazı kitaplar var,  tekrar tekrar okuyorum. Bazı filmler var, yıllardır arada bir mutlaka açıp tekrar izliyorum. Bazı şarkılar var, dinlemekten hiç yorulmuyorum. Kukla sanatçısı Basil Twist hakkındaki bu video onlardan biri. Kukla sanatını anlatma şekli ve gözlerindeki tutku…

Basil Twist bir yönetmen ve kukla sanatçısı. Su altı kukla şovu “Symphonie Fantastique” çok ünlü. BasilTwist’in şovlarını canlı olarak izleme fırsatım olmadı ama internetten takip ediyorum. Özellikle eski bir Japon sanatı olan kayan ekranlar tekniğini kullandığı  “Dogugaeshi” inanılmaz.

Daha fazla bilgi için wikipedia sayfası, websitesini ziyaret edebilir ve The New Yorker tarafından hazırlanan belgeseli izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *