Hakkımda

Yasemin Sayibas AkyuzYasemin Sayıbaş Akyüz 1973 yılında Tokat’ta doğdu. Sanata ilgisi çocuk yaşlarında başladı. İlk sanatsal çalışması 12 yaşında ortaokul resim öğretmeni ile birlikte yaptığı yağlıboya tiyatro dekorlarıdır.

İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamladıktan sonra İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirdi. 4 sene İstanbul’da tekstil sektöründe çalıştı. Bu süre zarfında devam ettiği grafik tasarım dersleri sonrası reklam sektörüne geçti. Son 15 yıldır, serbest grafik tasarımcı olarak dünyanın dört bir yanındaki firmalara grafik ve web tasarım hizmetleri vermektedir. Çalıştığı firmalar arasında Türkiye’de SAP, IBM, Siemens; yurt dışında Le Mond, Burger King, Waiter.com, Big World Ventures, E-Leadz, Free-Hotspot yer almaktadır.

2008 yılında profesyonel olarak yürüttüğü grafik tasarım işinin yanında “Chronos” adlı bir stop-motion film projesine başladı. Bu film üzerinde çalışmaları sırasında kukla yapımı, set tasarımı, fotoğraf çekimi, resim ve heykel konusunda becerilerini geliştirdi. Bu çalışmaları detaylı olarak paylaştığı bloğu pek çok kişisel ve üniversite web sitesinde stop-motion konusunda referans olarak gösterildi. Ken A. Priebe tarafından yazılan The Advanced Art of Stop-Motion Animation adlı kitapta yer aldı.

Şimdilerde sanatsal birikimini ve mühendislik bilgilerini harmanlayarak değerlendirebildiği automata (öz devinimli mekanik tasarım) çalışmaları yapmaktadır.

Son 10 yıldır, Bodrum’da mandalina bahçesi içinde küçük bir köy evinde, şehir hayatının karmaşasından uzakta yaşamaktadır. Evli ve bir kız çocuğu annesidir…